[Linux+] Jak żyć bez X-ów
Kolejny ciekawy artykuł, który przeczytałem ostatnimi czasy. Tym razem w czasopiśmie Linux+. Artykuł Łukasza Ciesielskiego znajduje się w obecnym (listopad 2008) wydaniu magazynu na stronach 12-19, i opisuje w jaki sposób prosta tekstowa konsola w systemach linux potrafi być dobrą alternatywną dla normalnego graficznego interfejsu jaki używamy na codzień.
Artykuł jest jako tako ciekawostką, ponieważ nikt nie przeżuci się całkowicie na tekstową postać systemu operacyjnego, bo po co? Po co „marnować” tak poteżnę 4-rdzeniowe procesory, które coraż częściej goszczą na naszych biurkach.
Oprócz takich standardowych przydatnych programów pod konsolę, które wszyscy znają jak htop, lynx czy mc. W artykule zostały opisane także inne, m.in:
- nagrywanie płyt CD/DVD
mkisofs, cdrecord, growisofs
Autor powinien także napisać o programie wodim, którego przynajmniej ja używam do tego typu celów.
Ma on bardzo prostą składnię, bo:wodim dev=”$DVDRW” speed=”$SPEED” driveropts=burnfree -dao -s -eject $ISO
Gdzie $DVDRW to wskazanie do nagrywarki w formacie /dev/hdc, $SPEED to prędkośc nagrywania (jako liczba całkowita), a $ISO to plik ISO do nagrania.
Nie podoba mi się tylko to, że w każdym z tego typu programów najpierw trzeba generować obraz ISO, a dopiero potem go nagrać… takie nagrywanie na obkoło to jest… ciekawe co przemawia za tym faktem i dlaczego zostało to tak rozwiązane. - komunikator internetowy
ekg, ekg2, finch
Próbowałem korzystać z EKG i EKG2 i jak dla mnie ta bariera jest nie do przeskoczenia. Mimo, że mam uruchomiony 24h/dobe serwer w domu i taka globalna historia rozmów z GG była by dla mnie idealnym wyjściem (korzystam z wieluuuu komputerów, a potem nie wiem gdzie jest urywek rozmowy jaką z kimś prowadziłem :/), to jednak nie potrafiłem przestawić się na tego typu wynalazek. Za mało skrótów klawiszowych znam w EKG, aby sprawnie się nim posługiwać, a porządnego tutoriala w necie także nie znalazłem… - internet
links2, lynx, raggle
Znana wszystkim przeglądarka Lynx, oraz jej „siostra” links2. Dobrze, że autor wspomniał o tych przeglądarkach. Ich używanie jest bardzo intuicyjne i jest dość ciekawym doświadczeniem ;) polecam :P - multimedia
mplayer, zgv
To już jest w ogóle kosmos, że konsola potrafi takie cuda robić :] a jednak. Mi osobiście nie udało się na świeżo postawionym Ubuntu 8.10 zmusić konsoli, aby uruchomiła mplayer, ale od znajomych wiem, że jest to możliwe :] Z zgv poszło mi łatwiej i zdjęcie wyświetla się w trybie pełnoekranowym.
Niestety, ale do oglądania zdjęć zrobionych aparatem fotograficznym zgv nie nadaje się. Mimo, że umożliwia pomniejszanie zdjęcia (klawisze [ i ], lub Shift + Z aby dopasować zdjęcie do ekranu), to jednak ze zdjęcia widziałem tylko niebo. Program nie był w stanie bardziej zmniejszyć tego zdjęcia, a szkoda… .
I inne… .
Linux z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej wyrafinowanym systemem operacyjnym. Posiada wiele programów, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla domeny Windowsów (dużo takich perełek można znaleźć na ubucentrum.net), a z racji, że dużo pracuje się w tym systemie w konsoli, to warto poznać ją od strony zaprezentowanej w tym artykule.